GB U20S NAME SQUAD FOR WORLD CHAMPIONSHIP

Great Britain Under-20s head coach Martin Grubb has named his squad for December’s IIHF Under-20 World Championship in Romania.

GB will travel to Brasov for the six-team Division II Group A competition from 13th to 19th December.

They will face hosts Romania, as well as Italy, Korea, Lithuania and Spain for their first tournament since winning the silver medal in Vilnius in January 2020.

Grubb said: “This was a very competitive squad and the coaches had some extremely hard decisions to make.

“But I think we have a great balance from front to back and we are looking forward to seeing what these youngsters can do at an international competition.

“It’s been a long time since the under-20s took part in a World Championship, so it will be a very special moment for everyone.

“I would like to mention Jordan Griffin who would have made the team but for a car accident. We all wish him a speedy recovery.”

Please note that sporting events are currently under coronavirus restrictions in Romania and no spectators are allowed. This is set to be reviewed in late November.

Netminders
Lucas Brine – Arcadia University, USA
Daniel Crowe – Shattuck St Mary’s, USA

Defence
Bradley Bowering – Peterborough Phantoms
Sam Cooper – Romford Raiders/Guildford Flames
Aren Francis – Boston HA, USA
Calum McGill – KAM River Fighting Walleye, Canada
Rhodes Mitchell-King – Wisconsin Rapids Riverkings, USA
Liam Steele – Stanstead College, Canada
Liam Stenton – Solway Sharks/Glasgow Clan

Forwards
Owen Dell – Hershey Cubs, USA
Oliver Endicott – Swindon Wildcats/Bristol Pitbulls
Jack Goodchild – Swindon Wildcats
Alex Graham – Sheffield Steelers/Steeldogs
Bayley Harewood – Cardiff Devils/Bees IHC
Jack Hopkins – Telford Tigers/Nottingham Panthers
Finley Howells – Telford Tigers
Juha Lindgren – Bees IHC
Zaine McKenzie – MK Lightning
Logan Neilson – USA
Nathan Ripley – Sheffield Steeldogs/Coventry Blaze
Cain Russell – Swindon Wildcats/Bristol Pitbulls
Sam Watkins – Telford Tigers

Long List Reserves
N/M: Jude Ayling – Hoosac School, USA
N/M: Alex Oldale – Sheffield Steelhawks
N/M: Brad Windebank – Romford Raiders
D: Henry Adams – Solihull Barons/Sheffield Steeldogs
D: Kell Beattie – Solway/Belfast
D: Archie Hazeldine – Nottingham Lions/Leeds Knights
D: Fynn Page – OHA, Canada
F: Jack Brammer – Malung HC, Sweden
F: Jasper Foster – Peterborough
F: Bailey Hind-Pitcher – Swindon Wildcats
F: Jarvis Hunt – Peterborough
F: Jonathan McBean – Dundee Stars
F: Tom Palmer – Sheffield Steeldogs
F: James Spence – Opole HK, Poland
F: Lewis Young – Vasas HC, Hungary