GRUBB NAMES U20S SQUAD FOR WORLD CHAMPIONSHIP IN VILNIUS

Great Britain Under-20s head coach Martin Grubb has named his 22-man squad for January’s IIHF World Championship Division II Group A in Vilnius.

GB wil come up against hosts Lithuania, along with Japan, Romania, Serbia and Spain, from the 6th to 12th January 2020 at the Pramogu Arena.

Grubb said: “We had a tremendous camp last week in Sheffield and competition for places was very fierce, so we had some very tough decisions.

“Not all of our under-20 players were available to us, but the coaching staff are very excited by this squad and we are confident they are the correct players for the World Championship.

“We will be looking to build on last year’s bronze medal in Tallinn and make an impact at the tournament.

“Wearing any GB shirt is a proud moment and we are sure these players will wear the shirt with pride.”

GB are involved in the tournament’s opening game as they play Japan U20s on Monday 6th January, before taking-on hosts Lithuania U20s the following day.

Great Britain’s third game of the tournament is against Romania U20s on Thursday 9th January and a day later they face Spain U20s.

Their final match of the tournament is against Serbia U20s on Sunday 12th January.

Roster
Netminders
Will Kerlin – Sheffield Steelers
Tyler Perre – Swindon Wildcats

Defence
Ed Bradley – Philadelphia HC
Reece Cochrane – Sheffield Steeldogs
Jordan Griffin – Sheffield Steeldogs/Steelers
Joe Hazeldine – Nottingham Panthers
Oliver Lord – Coventry Blaze/Telford
Sam Russell – MK Lightning
Ben Solder – Islanders HC
Liam Stenton – Solway Sharks

Forwards
Mason Biddulph – Berwick Academy
Kieran Brown – Sheffield Steeldogs/Steelers
Jordan Buesa – Fife Flyers
Louis Chabot – Nepean Raiders
Tyler Cooper – Northeast Generals
Alex Graham – Sheffield Steeldogs/Steelers
Ethan Hehir – Leeds Chiefs
Patrick Larkin – Nepean Raiders
Zack Milton – Bracknell Bees
Austin Mitchell-King – Hill Academy
Cade Neilson – Aberdeen Wings
Finlay Ulrick – Manchester Storm

Long List Reserves
Goalies
Thomas Brown – Billingham
Euan Simpson – Kircaldy
Curtis Warburton – Sheffield Steeldogs
Defence
Callum Burnett – Raiders
Liam Danskin – Murrayfield Racers
Deakan Fielder – Fresno Monsters
Joshua Kelly – Basingstoke Bison
Tyler Nixon – Sutton Sting/Leeds Chiefs
Ethan Reid – Murrayfield Racers
Sam Smith – Basingstoke Bison
Forwards
Jack Brammer – Sheffield Steeldogs
Brady Doxey – Sheffield Steeldogs
Scott Jamieson – Fife Flyers/Kircaldy
Bayley Harewood – Basingstoke Bison
Finley Howells – Telford Tigers
Ruairi Lockerbie – Solway Sharks
Caly Robertson – MK Lightning
Reed Sayers – Swindon Wildcats